Top

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nda Gelinen Son Noktayı Değerlendirdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nda Gelinen Son Noktayı Değerlendirdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nda Gelinen Son Noktayı Değerlendirdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu İstanbul’da Devlet Su İşleri (DSİ) 14. Bölge Müdürlüğü'nde düzenlenen basın toplantısında Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nda gelinen son noktayı değerlendirdi.

 

Tekirdağ Valisi, Kırklareli Valisi, Tekirdağ ve Kırklareli Milletvekilleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı, Edirne Belediye Başkanı, Çorlu Belediye Başkanı, Çerkezköy Belediye Başkanı, Kırklareli Belediye Başkanı, İSKİ Genel Müdürü, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürleri, DSİ Genel ve Bölge Müdürleri, Daire Başkanları, Tekirdağ İli OSB’leri Bölge Müdürleri, Derin Deniz Deşarj Müdürü, TESKİ Genel Müdürü ve Yetkililerin Katıldığı geniş bir Katılımla Gerçekleşti.

 

Ergene'nin Türkiye'nin en önemli bölgelerinden birisi olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burasının batıya açılan kapı olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde "Ergene'yi kesinlikle kurtarın' diye talimat verdiğini hatırlatan Prof. Dr. Eroğlu, kendilerini koordinatör olarak görevlendirdiğini ve 15 paketten oluşan büyük bir eylem planı hazırladıklarını açıkladı.

 

Planla ilgili önemli mesafeler aldıklarına vurgu yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hedeflerinin pırıl pırıl bir Ergene olduğunu söyledi. Nehrin uzunluğunun 283 kilometre olduğunu dile getiren Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Toplam su potansiyeli, yılda 1,71 milyar metreküp. Bunun, yüzde 78'i yer üstü suyu, yüzde 22'si yer altı suyudur. Havzanın zirai durumuna bakıldığında havza ülkemizin ayçiçeği üretiminin yüzde 61'inin, pirinç üretiminin yüzde 54'ünün, buğday üretiminin yüzde 12'sinin yapıldığı önemli bir havzamızdır. Sadece Ergene değil, Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) hazırladık. Burada özellikle 2019 yılı sonuna kadar TRAGEP'i de bitireceğiz. Orada yapılacak göletler, sulama tesisleri, ağaçlandırma ve erozyon kontrol faaliyetleri var. Bunların tamamı, TRAGEP için 10 milyar TL'lik yatırım yapılacaktır. En büyük yatırım" diye konuştu.

 

Ergene Havzası Ülke Sanayisinde Önemli Bir Yer Tutuyor

 

Ergene Havzasının ülke sanayisinde önemli bir yer tuttuğunu vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, burada 2 bin 37 sanayi tesisi bulunduğunu ve sanayinin yüzde 82'sinin Tekirdağ, yüzde 10'unun Kırklareli, yüzde 8'inin Edirne'de olduğunu belirtti.

Havzadaki atık su miktarının günde 240 bin metreküpünün evsel olduğunu, 460 bin metreküpünün de sanayiden oluştuğunu ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, nehre deşarj edilen atık sularla Ergene'nin debisinin 6 katına çıktığını vurguladı. Havzada iyi bir su kalitesine ulaşmak istediklerini de söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, hedeflerinin 2016'da 3. sınıf, 2020'de ise 2. sınıf su kalitesine ulaşmak olduğunu vurguladı.

 

Plan İçin Başbakanlık Genelgesi Yayınlandı

 

Ergene Havzası Koruma Eylem Planı hakkındaki Başbakanlık Genelgesi'nin 13 Haziran 2013 tarihinde yayımlandığını hatırlatan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu şöyle devam etti:

"Bu, Ergene'yi kurtaracak 15 eylem içeriyor. Bunlar içerisinde dere yatakları temizleniyor, belediyelerin ileri biyolojik atık su arıtma tesisleri DSİ tarafından inşa ediliyor. Islah Organize Sanayi Bölgeleri kuruldu. Sanayi için müşterek ileri atık su arıtma tesisleri inşa ediliyor. Sanayide daha az su, daha az kirletici ham madde kullanımına geçiliyor. Ergene Havzası ağaçlandırılıyor, erozyonla mücadele ediliyor, Ergene'de planlı döneme geçiliyor, 1/25.000'lik planlar uygulamaya giriyor. Katı ve tehlikeli atık işleme geri kazanım ve bertaraf tesisleri kuruluyor. Zirai kaynaklı kirlilik kontrol ediliyor. Ergene Nehri gerçek zamanlı sürekli izleniyor, denetimler daha da sıklaştırılıyor. Deşarj standartları yeniden düzenlendi, renk standartları getirildi ve Ergene tabii rengine getiriliyor. Havzaya Taşkın Erken Uyarı Sistemi kurulacak, Yer altı suyunun kullanımı kontrol altına alınacak.

Trakya'da baraj ve göletler ile sulama tesisleri tamamlanıyor. 28 dere ıslah projesinden tamamlanan 23 proje ile 296 kilometre yatak ıslah edildi. Devam eden 5 proje ile 94 kilometre yatak ıslahı gerçekleştirilecek. Havza genelinde 2009-2015 yılları arasında toplam 19 bin 12 denetim yapılmış olup, 44,2 milyon lira idari yaptırım uygulanmıştır. 862 kuyuya ön yüklemeli, uzaktan kumandalı su sayacı takıldı. Ayrıca 9 baraj ve gölet ile yılda toplam 411 milyon metreküp içme, kullanma ve sanayi suyu temin edilecek. Ergene Havzası için yer altı suyu restorasyon planı da hazırlandı."

 

“Ergene Eski Güzel Günlerine Kavuşacak"

 

Ergene'nin eski güzel günlerine kavuşacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha temiz bir Ergene için çalışmaların devam edeceğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arıtma tesisleri, kolektörler, kanalizasyon sistemi 2016 yılında bitecek. Dolayısıyla 2017 yılında da deşarj bitecek. İnşallah 2017 yılı sonunda Ergene, renk de gidince, daha da gözle görülür bir hale gelecek. Hedefimizi inşallah yakalayacağız ve bunun için takip gerekiyor. Ergene, iyi bir koordinasyonla kurtarılan bir havza olarak diğer havzalara model olacak. Bu çerçevede, sanayinin ve kirlenmenin yoğun olduğu bütün havzaları ele alacağız. Modelimiz de, oturttuğumuz sistem Ergene Havza Eylem Planı. Başarıyla tamamlıyoruz."

 

Haber Görselleri

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nda Gelinen Son Noktayı DeğerlendirdiOrman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nda Gelinen Son Noktayı Değerlendirdi