OSB Bilgi Sitesi Üye GirişiKayıt Ol

DOĞALGAZ İŞLETMESİ

DOĞAL GAZ İŞLETMESİ


RMS-A İSTASYONU


A İSTASYONU

Bölge Ana Basınç Düşürme İstasyonu max 50.000 m3 /h olup 72 bar basınçtan 14-19 bar’a düşürmektedir.Aynı zamanda Doğal gazın ısıtma işlemleri ve kokulandırması buradan yapılmaktadır. Kullanım hakkı OSB ‘ye ait olup Botaş’ın Dericiler  RMS-A  istasyonudur.

RMS-B BÖLGE BASINÇ DÜŞÜRME İSTASYONU


B İSTASYONU

B tipi Basınç düşürme istasyonları 3 adet olup toplam

36.000 m3/h ‘dir .Bu istasyonlar OSB’ye aittirler.

      A İstasyonlarından B istasyonuna çelik doğal gaz Boru

hattıyla bağlıdır. 2300 m çelik şebekemiz mevcuttur.

14-19 bardan – 4 bara düşürmektedir, Aynı zamanda çelik

Şebekeden PE (polietilen) şebekeye geçiş noktalarıdır.  PE

 (polietilen) şebekemiz ise  9500 m’dir. Firmaların doğal gaz

arzı 4 bar’lık bu şebekeden sağlanmaktadır.


RMS-C İSTASYONU


C İSTASYONU

C tipi basınç düşürme istasyonları fabrikalara ait

olup,kontrolü OSB’ye aittir.Aynı zamanda OSB’nin

firmalara faturalandırmanın yapıldığı ölçüm istasyonlarıdır.
 

DOĞAL GAZ BAŞVURULARI

•Firmalar Bölge müdürlüğü’ne yazılı başvuruda bulunurlar.
•Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşavir firma ile anlaşıp projelendirme çalışmaları yaparlar.Bu yapılan projelere göre müteahhit firmadan teklif alınmaktadır.Müteahhit firmanın EPDK yetkisi aranmaktadır.
•Bölge müdürlüğü tarafından firmaya doğal gaz etüd formu verilir .Bu form doğrultusunda Doğal gaz Satış Sözleşmesi  hazırlanır.
•Firmanın  vermiş olduğu en yüksek aylık gaz çekişine istinaden 2 aylık tutarda teminat’ı hesaplanır.Bu teminatı ; banka teminat mektubu veya nakit olarak müdürlüğümüze sözleşmeyle birlikte getirilir.
•Firma yetkilisinin son altı aylık imza sirküleri ,Tapu fotokopisi veya kira kontratı ,ticaret odasından faaliyet belgesi istenmektedir.
•Sözleşme yapıldıktan ve istenilen belgeler geldikten sonra Müteahhit firmanın hazırladığı iş bitirme dosyası müşavir firmanın onayından sonra Botaş’ın onay vermesi beklenmektedir.Teknik inceleme yapıldıktan sonra gaz açma işlemi gerçekleşir.
•Her ayın 1’nde sayaçlar okunup faturaya esas değerler alınıp faturalandırma işlemleri için muhasebe ‘ye teslim edilir.Duyurular Kurumsal Kayıtlı Firmalar Rehberi Üye Girişi Bize Ulaşın